Szaktanácsadás akadálymentes honlap készítéséhez

Cikkeim WAI-ARIA témáról

Élő régiók definiálása aria-live attribútummal

A képernyőolvasós böngészésnek van egy olyan jellegzetessége, hogy a képernyőolvasó program egyszerre csak a weboldal egy adott elemére fókuszál. Így ha időközben valami megváltozik a weboldal egyéb területén, akkor ezt a változást a vak felhasználók nagy valószínűséggel nem veszik észre. Erre az akadályra nyújthat megoldást az élő régió.

Mire jó a HTML5 main jelölőeleme?

Már a HTML5 legelső munkaverzióiban is megjelentek azok az új jelölőelemek, amelyekkel végre szemantikailag is korrekt módon megjelölhetjük a weboldalunk legfőbb területeit. Például a header és a footer elem segítségével az oldal fejlécét, illetve láblécét. Ugyanakkor az egyik legfontosabb terület, az oldal fő beltartalmi szakaszának megjelölésére eredetileg nem készült ilyen elem. A HTML5 első revíziójába, a HTML5.1-be viszont bekerült a main nevű jelölőelem, ami pont ezt a célt szolgálja.

Akadálymentes súgószöveg űrlapmezőkhöz

Az űrlapmező címkéje nem elegendő arra, hogy olyan instrukciót, súgószöveget helyezzünk el benne, amely támogatja a felhasználói adatbevitel pontosságát. Jellemzően ilyen instrukció lehet az űrlapmezőbe beírható adat részletesebb magyarázata, formátuma vagy hossza. Sajnos a HTML natív módon nem biztosít olyan jelölőelemet, amely kifejezetten az ilyen súgószövegek megjelölésére szolgál. Ez pedig akadálymentességi problémákhoz vezethet.

Űrlapmezők akadálymentes címkézése

Vitathatatlan tény, hogy az űrlapok központi szerepet töltenek be korunk weboldalain, hiszen nélkülük nem lehet regisztrálni, vásárolni, hozzászólni, bankolni, keresni. Amennyiben egy webes űrlap nem akadálymentes, akkor ezeket a feladatokat sok felhasználó csak nagyon körülményesen vagy egyáltalán nem képes elvégezni. Több tényezőtől függ az, hogy egy űrlap akadálymentes vagy sem. Ezek közül most csak a legegyszerűbbet, az űrlapmezők címkézését járom körül.

Bevezetés a WAI-ARIA szabvány használatába 1. rész

A cikk témái:

Sosem győzöm elégszer hangoztatni, hogy a webes akadálymentesség egyik alapfeltétele a szemantikailag korrekt HTML kód. A hozzáférhetőséget biztosító kisegítő technológiáknak (például a képernyőolvasó programoknak) csak így tudjuk átadni, hogy weboldalon mi micsoda. Ha a kisegítő technológia megérti ezt az információt, akkor valamilyen formában képes továbbadni a felhasználók fele is.

HTML elemek akadálymentes elrejtése

Egyik korábbi cikkemben már foglalkoztam azzal a kérdéssel, hogy a weboldal megjelenése alatt nem csak a vizuális megjelenést értjük, hanem a hallható, sőt a tapintható megjelenést is. Ebből kiindulva könnyen belátható, hogy a megjelenés ellentéte, az elrejtés is ugyanilyen sokrétű. Nagyon nem mindegy, hogy a weboldal egyes elemeit melyik megjelenési forma elől akarjuk elrejteni.