Szaktanácsadás akadálymentes honlap készítéséhez

Cikkeim űrlap témáról

A fieldset és a legend igazi szerepe

Már 1997 óta, azaz a HTML 4 megjelenése óta létezik ez a két jelölőelem, mégis ritkán találkozom velük a kódokban. Csak vélelmezni tudom, hogy sokan vagy nem ismerik, vagy túl lényegtelennek és opcionálisnak tartják a használatukat. Pedig nagyon sok olyan eset van, amikor a használatuk messze nem opcionális, hanem szinte kötelező. Nem véletlen, hiszen tulajdonképpen az akadálymentesség miatt lettek kitalálva.

Akadálymentes súgószöveg űrlapmezőkhöz

Az űrlapmező címkéje nem elegendő arra, hogy olyan instrukciót, súgószöveget helyezzünk el benne, amely támogatja a felhasználói adatbevitel pontosságát. Jellemzően ilyen instrukció lehet az űrlapmezőbe beírható adat részletesebb magyarázata, formátuma vagy hossza. Sajnos a HTML natív módon nem biztosít olyan jelölőelemet, amely kifejezetten az ilyen súgószövegek megjelölésére szolgál. Ez pedig akadálymentességi problémákhoz vezethet.

Használható-e a HTML5 placeholder attribútuma űrlapcímkeként?

Az Űrlapmezők akadálymentes címkézése című cikkemből szándékosan kimaradt a helykitöltő (angolul placeholder) segítségével megvalósított űrlapcímkézés. Ugyanis ez a mobilweben robbanásszerűen terjedő megoldás komoly viták kereszttüzében van használhatósági és akadálymentességi szempontok miatt is. Ebben a cikkben megpróbálom összeszedni a vitatott kérdéseket.

Űrlapmezők akadálymentes címkézése

Vitathatatlan tény, hogy az űrlapok központi szerepet töltenek be korunk weboldalain, hiszen nélkülük nem lehet regisztrálni, vásárolni, hozzászólni, bankolni, keresni. Amennyiben egy webes űrlap nem akadálymentes, akkor ezeket a feladatokat sok felhasználó csak nagyon körülményesen vagy egyáltalán nem képes elvégezni. Több tényezőtől függ az, hogy egy űrlap akadálymentes vagy sem. Ezek közül most csak a legegyszerűbbet, az űrlapmezők címkézését járom körül.

Nem volt akadálymentes az online népszámlálási kérdőív

A cikk témái:

Így a 21. század elején teljesen normális dolog, hogy az internet segítségével több olyan állampolgári kötelezettségünknek is eleget tudunk tenni, amelyre eddig csak papír alapú, személyes vagy hivatali ügyintézés keretében kerülhetett sor. Igaz ez a 2011-es népszámlálásra is, amelynél most első alkalommal a népszámlálási kérdőív online kitöltésére is lehetőséget kaptunk. Ezzel a lehetőséggel azonban többen képtelenek voltak élni, hiszen az online népszámlálási kérdőív nem volt akadálymentes.