Akadálymentes PDF és Office dokumentumfájlok készítése tréning
Napjainkban egyre fontosabb, hogy a honlapokról vagy az egyéb online csatornákról letölthető dokumentumfájlok (pl. Word, Excel vagy PDF fájlok) a fogyatékos emberek számára is akadálymentesen hozzáférhetők legyenek.
Azon túl, hogy ez jellemzően erkölcsi kérdés, vagy bizonyos esetekben jól felfogott üzleti érdek, sokszor törvényi kötelezettség is. Például a 2018. évi LXXXV. törvény alapján a közszférabeli szervezetek honlapjain közzétett dokumentumfájloknak kötelezően akadálymentesnek kell lenniük.
Az akadálymentes dokumentumfájlok „fogyasztói” nem csak a fogyatékos ügyfelek, diákok vagy vásárlók lehetnek, de egy adott cégnél, illetve szervezetnél dolgozó megváltozott munkaképességű kollégák is.
A tréning célja
A tréning célja, hogy a résztvevők megismerjék és megtapasztalják az informatikai akadálymentességben érintett emberek speciális igényeit, problémáit, és képessé váljanak olyan dokumentumfájlok előállítására, szerkesztésére, amelyek az érintettek számára akadálymentesen hozzáférhetők. Megnézzük, hogy a „hétköznapi” szöveg- és táblázatszerkesztés közben milyen akadálymentességi szempontokra kell odafigyelni.
Kiknek ajánlom?
Ezt a tréninget elsősorban azoknak a közszférában és/vagy ügyfélkapcsolati helyeken dolgozó adminisztrátori munkatársaknak ajánlom, akik a mindennapi munkájuk során a legelterjedtebb Office (Microsoft Office, OpenOffice, LibreOffice) szoftverekkel, online csatornákon (pl. weben vagy e-mail útján) továbbított dokumentumokat szerkesztenek.
A résztvevőknek alapfokú számítógépkezelői, szövegszerkesztési és táblázatkezelési ismeretekkel kell rendelkezniük.
Nem feltétel, hogy a résztvevők informatikai képesítéssel rendelkezzenek, vagy közvetlenül informatikai területen dolgozzanak.
A tréning tematikája
A tréning tematikáját minden alkalommal a résztvevők előzetes igényeihez igazítom. Az alábbi tematika egy általam javasolt váz, ami rugalmasan alakítható.
Bevezetés a dokumentumok akadálymentességébe
- A különböző képességzavarokból adódó legfontosabb informatikai problémák, akadályok áttekintése
- A fogyatékos emberek által használt speciális kisegítő eszközök (pl. képernyőolvasó programok) áttekintése és kipróbálása
- Az elektronikus dokumentumok akadálymentességével kapcsolatos hazai jogszabályok és szabványok áttekintése (pl. WCAG 2.1, EN 301 549)
Akadálymentes Word dokumentumok szerkesztése
- Struktúra és megjelenés szétválasztása
- Akadálymentes szövegformázás
- Akadálymentes listaformázás
- Akadálymentes táblázatok
- Akadálymentes linkek, hiperhivatkozások
- A dokumentum nyelvének beállítása
- Szokatlan szavak és rövidítések használata
- Színek használata
- Akadálymentes képek és grafikonok beszúrása
- A dokumentum akadálymentességének automatikus ellenőrzése
Akadálymentes PDF előállítása Word dokumentumból
- Mitől lesz egy PDF dokumentum akadálymentes?
- A Word beépített PDF exportálójának konfigurálása és használata
- Az előállított PDF akadálymentességének tesztelése
Akadálymentes Excel dokumentumok szerkesztése
- A dokumentum nyelvének beállítása
- Akadálymentes képek beszúrása
- Cellák formázása
- Nevek definiálása
- Akadálymentes grafikonok készítése
- A dokumentum olvashatóságával kapcsolatos tippek
- A dokumentum akadálymentességének automatikus ellenőrzése
- Akadálymentes PDF előállítása Excel dokumentumokból
A tréning hossza
A tréning hosszát szintén a résztvevők igényeihez igazítom.
Az általam javasolt minimális hossz 6 óra, ami egy teljes napot vagy kétszer fél napot jelent.
A tréning helyszíne és időpontja
Én nem szervezek ilyen képzést, tehát közvetlenül nem is lehet rá jelentkezni. Csak cégek, illetve szervezetek által szervezett belső képzésen tudom ezt a tréninget megtartani, mint külsős óraadó szakoktató. A házon belüli tréning kiváló alkalom arra, hogy a képzés az általános tematika mellett a csapat egyedi igényeire fókuszáljon.
További kérdése van?
Kérem, vegye fel velem a kapcsolatot, hogy mindenfajta megrendelési kötelezettség nélkül áttekinthessem Önnel a tréninggel kapcsolatos igényeit.