Akadálymentességi követelmény-e az érvényes (valid) HTML kód?
Sokan úgy tudják, hogy egy weboldal kizárólag akkor tekinthető akadálymentesnek, ha a weboldal HTML kódja százszázalékosan érvényes. De ez nem egészen így van.
Szaktanácsadás akadálymentes honlap készítéséhez
Sokan úgy tudják, hogy egy weboldal kizárólag akkor tekinthető akadálymentesnek, ha a weboldal HTML kódja százszázalékosan érvényes. De ez nem egészen így van.
Végre hazánkban is jól megfogható jogi szabályozása van annak, hogy egy közszférabeli szervezet honlapjára milyen akadálymentességi követelmények vonatkoznak.
Ezt a kérdést már több webdesigner is feltette nekem. Legtöbbször annak apropóján, hogy szerintük ma már nem „trendi” az aláhúzott link, de azt hallották, hogy az akadálymentes weboldalakon mégis kötelező. Nézzük meg, mi is igaz ebből.
A cikk témái:
Talán a WCAG 2.0 web akadálymentességi szabvány egyik legkönnyebben teljesíthető alapkövetelménye az, hogy a weboldalon használt emberi nyelv a kódban is definiálva legyen. Ezt a HTML kódban a lang
attribútum segítségével biztosíthatjuk.
Szeretném azt hinni, hogy nem a jogszabályok miatt akar valaki akadálymentes honlapot fejleszteni, de a tapasztalatom sajnos mégis azt mutatja, hogy gyakran ez a legfőbb motiváló tényező.
Az Európai Bizottságnak a közszektorbeli szervezetek webhelyeinek akadálymentesítéséről szóló irányelvjavaslata szabványosított uniós hozzáférhetőségi követelményeket vezetne be 2015 végétől kezdődően 12 különböző típusú webhelyre vonatkozóan.
Közel egy évvel ezelőtt írtam arról, hogy a W3C benyújtotta a nemzetközi szabványügyi testülethez, az ISO-hoz a WCAG 2.0 web akadálymentesítési útmutatót. Az ilyenkor szokásos procedurákat követően, végül 2012. október 12-én ISO/IEC 40500:2012 számon az ISO, és a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) megjelentette a véglegesített szabványt.
Ma érdekes bejegyzés jelent meg a twitter-en. A W3C benyújtotta az ISO-hoz a WCAG 2.0 web akadálymentesítési útmutatót. A WCAG-t, a W3C többi ajánlásával együtt az informatikai ipar eddig is de-facto szabványnak tekintette. Ez a lépés viszont azt jelenti, hogy idővel a WCAG hivatalos, azaz de-jure szabvánnyá válhat.