HTML elemek elhangzása a képernyőolvasó programokban
A cikk témái:
A képernyőolvasó programokkal kapcsolatban gyakori félreértés, hogy a weboldalakat a különböző képernyőolvasó programok teljesen egyformán olvassák fel.
Szaktanácsadás akadálymentes honlap készítéséhez
A cikk témái:
A képernyőolvasó programokkal kapcsolatban gyakori félreértés, hogy a weboldalakat a különböző képernyőolvasó programok teljesen egyformán olvassák fel.
A cikk témái:
Ez a jelölőelem a HTML egyik őseleme, de valami miatt mégis alulreprezentált. Pedig alkalmazási lehetősége bőven lenne, főleg egy akadálymentes weboldalon.
A cikk témái:
Ha egy felhasználó kizárólag billentyűzettel navigál egy weboldalon, akkor valamilyen fókuszt is használnia kell. A kérdés csak az, hogy melyiket.
A cikk témái:
A képernyőolvasós böngészésnek van egy olyan jellegzetessége, hogy a képernyőolvasó program egyszerre csak a weboldal egy adott elemére fókuszál. Így ha időközben valami megváltozik a weboldal egyéb területén, akkor ezt a változást a vak felhasználók nagy valószínűséggel nem veszik észre. Erre az akadályra nyújthat megoldást az élő régió.
SVG formátumú grafikát több módon is elhelyezhetünk egy weboldalba. Mindig feladatfüggő, hogy éppen melyik beillesztési módszer alkalmazása a legelőnyösebb. Az egyik megszokott módszer az, amikor a többi képformátumhoz hasonlóan img
jelölőelemmel illesztjük be a grafikát.
A cikk témái:
Talán a WCAG 2.0 web akadálymentességi szabvány egyik legkönnyebben teljesíthető alapkövetelménye az, hogy a weboldalon használt emberi nyelv a kódban is definiálva legyen. Ezt a HTML kódban a lang
attribútum segítségével biztosíthatjuk.
A cikk témái:
A magyarországi képernyőolvasó felhasználók körében 2015 végén ismét online felmérést végeztem a használati szokásokról, igényekről, a weboldalak akadálymentességének megítéléséről.
A cikk témái:
A magyarországi képernyőolvasó felhasználók körében 2014 decemberében online felmérést végeztem a használati szokásokról, igényekről, a weboldalak akadálymentességének megítéléséről. Ebben a cikkben a felmérés eredményeit mutatom be.
A cikk témái:
Webes felhasználói felületeken megjelenő ikonokhoz rengetegen használnak ikon fontokat. Ezt a népszerű technikát azonban nagyon körültekintően kell alkalmazni, ha azt szeretnénk, hogy az ikon minden felhasználónk számára akadálymentes legyen.
A cikk témái:
A címben feltett kérdésre az én határozott válaszom az, hogy nem. Nem egyenértékű tartalom a HTML kódba elhelyezett tartalom azzal a tartalommal, amit a CSS content
nevű tulajdonságával illesztünk be a weboldalba. Ebben a cikkemben arra szeretnék rávilágítani, hogy miképpen befolyásolja mindez a weboldal akadálymentességét.
A cikk témái:
A weboldalon történő navigáció megkönnyítésére klasszikus akadálymentesítési megoldás az úgynevezett átugró linkek (angolul skip link) használata. Kiknek és miben segít? Hogyan érdemes beépíteni a weboldalba? Ezeket a kérdéseket járom körül ebben a cikkben.
A cikk témái:
A Köztársasági Elnöki Hivatal honlapja a cikkem írásakor mindössze egyetlen oldalból áll, amin egy rövid közlemény olvasható. Pontosabban annak olvasható, aki lát. Vak személyeknek olvashatatlan, ugyanis számukra egyszerűen nincs rajta semmi.
A cikk témái:
Egyik korábbi cikkemben már foglalkoztam azzal a kérdéssel, hogy a weboldal megjelenése alatt nem csak a vizuális megjelenést értjük, hanem a hallható, sőt a tapintható megjelenést is. Ebből kiindulva könnyen belátható, hogy a megjelenés ellentéte, az elrejtés is ugyanilyen sokrétű. Nagyon nem mindegy, hogy a weboldal egyes elemeit melyik megjelenési forma elől akarjuk elrejteni.
A cikk témái:
Ha azt mondom, hogy a weboldal megjelenése
, akkor szinte biztos vagyok abban, hogy a hétköznapi emberek, de a webfejlesztők döntő többsége is a weboldal vizuális megjelenésére asszociál. Azaz arra a jellemző esetre, amikor a weboldal a számítógép monitorán vagy a mobileszköz képernyőjén vizuális formában jelenik meg. A weboldalak esetén azonban a megjelenés szó ennél tágabb értelemmel bír, hiszen a vizuális megjelenéssel párhuzamosan beszélhetünk hallható és tapintható megjelenési formáról is.